Top Module Empty
KLM Cabine overleg van donderdag 26 augustus jl.
Natuurlijk was de PBS enquête die, als het goed is, vandaag is in te vullen op MyKLM.org het belangrijkste onderwerp van gesprek. PBS heeft de gemoederen het afgelopen jaar behoorlijk bezig gehouden en nu is het moment gekomen waarop jullie het definitieve oordeel over het systeem kunnen vellen. Naast PBS hebben we het ook gehad over de afbouw van CS-dagen, de losse reserve’s na betermelding en de zwangerschapsregeling.

PBS evaluatie
Vandaag om 11.00 uur is de PBS enquête op MyKLM.org gezet. De enquête kan tot  24 september 11.00 uur ingevuld worden. KLM heeft de gewenste respons op 67% gesteld. Dat is hoog, maar wij zijn er van overtuigd dat iedereen de enquête zal invullen. Het maakt niet uit of je vóór PBS bent of dat je het van tafel wenst te vegen, laat niet een ander voor jou beslissen. Als 50% of méér van de invullers kiest voor het antwoord dat zij geen vertrouwen hebben in PBS, treden KLM en de VNC in overleg en is terugkeer naar Plan&Go functionaliteit, inclusief de 14-daagse indeling, uiteindelijk een reële mogelijkheid.

Afbouw CS-dagen
Door de perikelen rond Kerst en Oud & Nieuw vorig jaar en de aswolk van dit voorjaar zijn er collega’s met hoge tellerstanden. Enige tijd geleden hebben wij KLM al gevraagd hoe zij het cabinepersoneel de gelegenheid gaat geven om die dagen af te bouwen. De oplossing is gevonden in de mogelijkheid om aaneengesloten de CS-dagen boven 3 aan te vragen in de periode januari, februari en maart. KLM zal collega’s die CS-dagen boven +3 hebben vragen hun voorkeur aan te geven binnen genoemde periode. Er schijnt voldoende ruimte in de productie te zijn om bijna iedereen dagen te laten afbouwen. Spreiding is daarbij wel het sleutelwoord. Als iedereen in de krokusvakantie wil, gaat dat lastig worden.

De VNC heeft meteen het verzoek gedaan om het beleid rond de CS-dagen nog eens te bespreken. De manier waarop KLM nu omgaat met de CS-teller leidt toch om de zoveel tijd tot stuwmeren waarover dan weer wat afgesproken moet worden. KLM heeft nu zeggenschap over de afbouw van CS-dagen boven de +2 op de teller, maar dat leidt niet tot een gespreide afbouw van dagen als dat mogelijk en wenselijk is voor zowel KLM als het individu. Afgesproken is om in een apart overleg over dit onderwerp door te praten.

Procedure bij betermelden
Al enige tijd steggelt de VNC met KLM over de afspraken die wij gemaakt hebben rond de procedure bij betermelden. Om een 28-daagse indeling te realiseren moesten reservediensten en ziekmeldingen zo min mogelijk verstoring in de indeling veroorzaken. Toch deelde KLM tegen de afspraken in, collega’s in op 1 of 2 dagen reserve na betermelding. En iedere indeling die je na die RT-dagen had verviel weer bij oproep uit die reserve.

Na veel vijven en zessen heeft KLM nu eindelijk toegezegd om de procedure zoals we hem hebben afgesproken uit te testen: na betermelding éérst een vlucht, is die er niet: een overbrugging met tellerdagen tot de eerstvolgende beschikbare vlucht en in laatste instantie een RT- of RS blok. De VNC heeft gelukkig een lange adem gehad en niet meteen getekend bij het kruisje toen KLM vasthield aan haar visie op de afspraken.

Zwangerschapsregeling
Het beleid dat KLM voert ten aanzien van zwanger cabinepersoneel, namelijk dat een zwangere collega ongeschikt is voor haar vliegende functie vanaf het moment dat ze zich zwanger meldt, is door het UWV goedgekeurd. Dat wil zeggen dat KLM zwanger cabinepersoneel in de toekomst mag ziekmelden en dat er dan door het UWV ook ziekengeld wordt uitbetaald. Dat gebeurt op dit moment nog niet.

De VNC ziet in bovenstaande constructie mogelijkheden om de zwangerschapsregeling te verbeteren. De Wet activering zieke vangnetters heeft namelijk een iets andere insteek met betrekking tot de verplichting tot het aanbieden en accepteren van vervangend werk. Onder die wet komen zwangere collega's te vallen. KLM heeft de huidige afspraken over vervangend werk in haar afspraken met het UWV meegenomen, maar de VNC vindt dat we die wet goed moeten onderzoeken op mogelijkheden om de zwangerschapsregeling te verbeteren. Wij gaan daar binnenkort met KLM over om de tafel.

Het KLM-sectiebestuur

 

 
KLC cabine-overleg februari PDF Afdrukken

Het 6 wekelijkse cabine-overleg vond plaats op 3 februari jl. De agendapunten waren onder andere; nieuwe instroom KLC cabine en de LELR-dagen.

Nieuwe instroom KLC cabine

In maart en april stromen er ongeveer 60 collega’s door naar KLM. Hierdoor is de boventalligheid die KLC de afgelopen maanden had geheel opgelost. KLC heeft in het nieuwsbulletin de Wolkenridder een uitvraag gedaan voor cabinepersoneel. Door de economische omstandigheid is het niet toegestaan om extern nieuwe medewerkers te werven of op te leiden. Daarom kan nu iedereen die al werkzaam is binnen de KLM-groep met een contract voor onbepaalde tijd tijdelijk aan de slag als cabin attendant (ca) bij KLM Cityhopper. Deze nieuwe/oude collega’s zal een contract als ca worden aangeboden van 1 jaar. De VNC is van mening dat dan wel alle 5 jaarcontracten, gedurende de periode dat er 1 jaarcontractanten in dienst zijn, omgezet worden naar een contract voor onbepaalde tijd. Werkgelegenheid staat hoog in het vaandel bij de VNC.

LELR-dagen

Wederom stond het onderwerp LELR-dagen op de agenda. Omdat VNC niet verwacht hierover nog overeenstemming te bereiken met KLC, wordt overwogen om een beroep te doen op de CAO. En dan met name op de CAO-regel die zegt dat er een commissie van wijze mannen aangesteld kan worden die een voor beide partijen bindend advies zal geven.

Werkdrukonderzoek

In het vorige cabineoverleg van 16 december 2009 heeft de VNC aangegeven een werkdrukonderzoek te willen houden onder het cabinepersoneel. KLC vindt dit niet nodig, omdat zij andere signalen binnen schijnt te krijgen. In de eerste helft van 2010 is er een RI&E (Risico, inventarisatie & evaluatie) onderzoek gepland voor de Embraer190. Dit onderzoek bevat een stukje werkdruk en werkdrukbeleving. De VNC wil voornamelijk een onderzoek doen naar de ervaringen over het MRC project. In ieder geval kunnen wij onze vragen over dit project onderbrengen in het RI&E onderzoek. Mochten niet al onze vragen hierin terecht komen, dan heeft de VNC een diepgaand onderzoek klaarliggen.

 

Laatst geupdate op ( dinsdag 09 februari 2010 )
 

Home